

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 10 % |
| Height - Seated (Max) | 0.66 mm |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Height | 500 µm |
| Self Resonant Frequency | 40 MHz |
| Q Factor | 20 |
| Current Rating | 15 mA |
| DC Resistance (DCR) | 900 mΩ |
| Test Frequency | 10 MHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 1 µH |
| Core Material | Ferrite |
| Max DC Current | 15 mA |
| Type | Multilayer |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 4446
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06882
Ext.Price$0.06882
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06882 | $0.06882 |
| 10 | $0.03753 | $0.37530 |
| 50 | $0.03322 | $1.66100 |
| 100 | $0.02941 | $2.94100 |
| 500 | $0.02859 | $14.29500 |
| 1000 | $0.02779 | $27.79000 |
| 3000 | $0.02701 | $81.03000 |
| 5000 | $0.02625 | $131.25000 |
| 10000 | $0.01752 | $175.20000 |
